Port Gdańsk
PRZETARGI

 

Okręty NATO przy Westerplatte

Sukces portowych informatyków
09.04.2010

"Słodka" inwestycja w Porcie Gdańsk
01.04.2010

70. rocznica rozstrzelania kapitana Tadeusza Ziółkowskiego
29.03.2010

Okręty NATO przy Westerplatte
15.03.2010

BCC' 2010 - pod znakiem Gdańska
15.03.2010

Obchody chińskiego Nowego Roku
23.02.2010

Kolosy przy terminalu DCT w Porcie Gdańsk
03.02.2010

Lista
 


 
Facebook
LinkedIn
Twitter

Okręty NATO przy Westerplatte

15.03.2010

Okręty Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO zawinęły w sobotę, 13 marca, z dwudniową wizytą do Gdańska. Przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumowały cztery niszczyciele min: brytyjski HMS "Walney", belgijski BNS "Aster", holenderski HNLMS "Middelburg", niemiecki FGS "Passau" i ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Wizyta była elementem manewrów przeciwminowych na Bałtyku, zaplanowanych na połowę miesiąca.

Manewrami dowodzi polska Marynarka Wojenna, a okrętem flagowym jest właśnie słynny m.in. z akcji "Pustynna burza" ORP "X. Czernicki". Pobyt w Porcie Gdańsk przeznaczono na omówienie założeń i szczegółów zadania. W międzynarodowej operacji przeciwminowej na morskich szlakach żeglugowych biorą udział także trałowce "Śniardwy", "Mamry" i "Gopło" oraz niszczyciel min "Mewa" z 13 Dywizjonu Trałowców. W ramach podobnych ćwiczeń Zespół, pod dowództwem polskiej MW, przeprowadził już działania bojowe w południowej części Morza Północnego. Zniszczono wówczas 14 podwodnych niewybuchów (11 bomb i 3 miny) unieszkodliwiając łącznie cztery tony materiałów wybuchowych.

Każda z takich akcji w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo żeglugi morskiej na akwenach objętych działaniami w czasie I i II wojny światowej. Kluczowe znaczenie operacji oczyszczania dnia morskiego z zatopionej amunicji - min, bomb czy torped - rośnie wraz z realizacją kolejnych inwestycji podwodnych i rozwojem morskiej żeglugi.

W czasie wizyty w Gdańsku załogi okrętów złożyły kwiaty pod "Pomnikiem Obrońców Wybrzeża".



 Opublikuj ten artykuł