Port Gdańsk
PRZETARGI

 

Regionalna Sesja ECOPORTS

Certyfikaty bezpieczeństwa
29.06.2004

Rodzinne Dni Morza w Porcie Gdańsk
28.06.2004

ISPS Code w Porcie Gdańsk
25.06.2004

Regionalna Sesja ECOPORTS
23.06.2004

Statki pasażerskie na Terminalu Promowym Westerplatte
04.06.2004

Targi RoRo 2004
31.05.2004

Balt-Trans-Port 2004
14.05.2004

Lista
 


 
Facebook
LinkedIn
Twitter

III Regionalna Sesja Informacyjno-Szkoleniowa ECOPORTS

23.06.2004

W dniu 15 czerwca 2004 roku odbyła się w Gdańsku III Regionalna Sesja Informacyjno - Szkoleniowa, organizowana w ramach Projektu Ecoports, którego partnerem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA oraz Politechnika Gdańska, wspierająca merytorycznie przygotowanie Sesji.

Projekt Ecoports, współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach VI Programu Ramowego R&D, jest inicjatywą europejskich portów, które uznały kwestię ochrony środowiska za istotny obszar ich działalności. Środowisko naturalne wymaga bowiem szerokiej współpracy i wymiany doświadczeń, tak aby najlepsze rozwiązania mające na celu jego ochronę były szeroko wykorzystywane. Najważniejszymi celami realizacji projektu jest rozwijanie narzędzi zarządzania środowiskowego (SDM Pro, PERS, DSS, V-EMS) dedykowane portom morskim, poszukiwanie najlepszych praktyk odnoszących się do kwestii środowiskowych (Baza Danych Ecoports) oraz realizacja Studiów Przypadków odnoszących się do głównych obszarów problemowych (m.in. prac czerpalnych, hałasu, relacji port - miasto). Celem Projektu jest także rozpowszechnienie jego rezultatów pośród możliwie dużej ilości portów europejskich, dlatego też jego partnerzy zobowiązani są do organizacji regionalnych spotkań, na których przedstawiane są przygotowane przez Ecoports narzędzia zarządzania środowiskowego.

Tematem przewodnim trzeciego gdańskiego spotkania był PERS (Port Environmental Review System), czyli system zarządzania środowiskowego i jego certyfikacji w portach. W Sesji uczestniczyło 26 osób, które reprezentowały zarówno zarządy portów (Gdynia, Szczecin - Świnoujście, Elbląg, Hel), portowe spółki eksploatacyjne (Bulk Cargo - Port Szczecin, PG Eksploatacja, PPS Port Północny) oraz przedstawicieli administracji morskiej (Urząd Morski w Gdyni) oraz terenowej (Urząd Miasta Gdańsk).

Na wstępie spotkania prowadzący nawiązali do poprzedniego spotkania (20 listopada 2003 roku) analizując wyniki realizacji ankiety SDM Pro, która służy do samooceny stopnia zaawansowania rozwoju systemu zarządzania środowiskowego w portach. Omówiono najważniejsze problemy i wątpliwości, jakie pojawiały się w trakcie wypełniania SDM Pro. Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zaproponowali ponadto bezpośrednią pomoc w wypełnianiu kwestionariusza SDM Pro.

Kolejnym omawianym elementem był stworzony przez Ecoports, dedykowany portom system zarządzania środowiskowego i certyfikacji PERS. System ten oparty został na wymogach określonych w normach środowiskowych ISO 14001 oraz EMAS. Certyfikat PERS wydawany jest przez Fundację Ecoports, natomiast firmą certyfikującą jest Lloyd's Register, która gwarantuje wysoki standard prac oraz uznanie certyfikacji na rynku. Według prowadzących, dzięki skupieniu się na aspektach najbardziej odpowiadających specyfice portów morskich, koszt wdrożenia PERS jest niższy od jego pierwowzorów, oferując jednocześnie pełen zakres regulacji procesów związanych z zarządzaniem środowiskowym. W chwili obecnej siedem europejskich portów uzyskało już niniejszy certyfikat, a zgodnie z przedstawionymi informacjami kolejne pracują nad implementacją jego wymagań.

Elementem Sesji, który spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników, był wykład prowadzony przez Pana Michała Behnke z Kancelarii Prawniczej CIC, który dotyczył kwestii prawnych związanych ze środowiskiem. Zmiany polskiego ustawodawstwa spowodowane głównie wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej wpłynęły bowiem na szereg zmian w krajowej legislacji. Omówione zostały więc środowiskowe obowiązki zarządzającego portem wynikające z Ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów i pozostałości ładunkowych ze statków oraz kwestie szczegółowe związane z Ustawą o odpadach w powiązaniuRozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie rodzajów oraz stężeń substancji, które powodują, że urobek jest zanieczyszczony. Prawnik, Michał Behnke, odniósł się także do Ustawy Prawo Ochrony Środowiska i zawartych tam obowiązków nałożonych na zarządzającego portem wykonywania pomiarów hałasu oraz zawartości substancji zanieczyszczających wody basenów portowych. Ważnym jest, iż zakres niniejszego wystąpienia określony był w głównej mierze przez samych uczestników Sesji, którzy poprzez ankietę załączoną do zaproszeń określili interesujące ich obszary problemowe polskiego ustawodawstwa. Również w czasie prezentacji padało wiele pytań z Sali, na które prowadzący na bieżąco odpowiadał.

Na zakończenie przedstawiono kilka przykładów dobrych praktyk środowiskowych wykorzystywanych w polskich firmach, które są posiadaczami systemów zarządzania środowiskowego certyfikowanych za zgodność z normą ISO 14001. Skupiono się tutaj nad kwestią nadzoru nad podwykonawcami i dzierżawcami. Przedstawiono przykład formularza, który obejmując wszystkie elementy dotyczące kwestii środowiskowych pomaga wyjaśnić zakres wzajemnych obowiązków stron, co w zasadniczy sposób ogranicza niejasności i pomaga wpływać na prośrodowiskowe działania podwykonawców.

Uczestnicy III Regionalnej Sesji Ecoports w Gdańsku uznali spotkanie za udane i dziękując organizatorom za zaproszenie zapowiadali swoje uczestnictwo w kolejnej jej edycji. Efektem spotkania było więc uzyskanie szerokiej informacji na temat systemów zarządzania środowiskowego i polskiego ustawodawstwa związanego z działalnością portową. Ponadto dzięki Sesji nastąpiła wymiana doświadczeń pomiędzy jej uczestnikami, co również stanowiło istotny cel jej organizacji.

 Opublikuj ten artykuł