Port Gdańsk
PRZETARGI

 

40-lecie Portu Północnego

"Pomarańczowa flota" Portu Gdańsk rośnie w siłę
07.11.2014

Profesor Witold Andruszkiewicz
04.11.2014

Białoruscy dziennikarze w gdańskim porcie
27.10.2014

40-lecie Portu Północnego
27.10.2014

Spotkanie Lecha Wałęsy z Zarządem ZMPG SA
16.10.2014

Sezon wycieczkowy 2014'
08.10.2014

Kierownictwo Zarządu Portu HaminaKotka z wizytą w Porcie Gdańsk
07.10.2014

Lista
 


 
Facebook
LinkedIn
Twitter

40 lat Portu Północnego
Uroczyste spotkanie portowców i budowniczych Portu Północnego

27.10.2014

16 października 2014 roku, w szczególnej atmosferze wnętrz niedawno otwartego w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego, przy uroczystych stołach zasiadło ponad 300 zaproszonych gości na wspólnej uroczystości obchodów 40 rocznicy uruchomienia Portu Północnego. W ten sposób Zarząd ZMPG SA uhonorował jego budowniczych i przypomniał o tym przełomowym dla polskiej gospodarki fakcie.

Dzisiejsze kierownictwo Portu Gdańsk z radością powitało licznie przybyłych budowniczych Portu Północnego, m.in. Profesora Witolda Andruszkiewicza (w czasach budowy pracownika Instytutu Morskiego), inżynierów Bogusława BujwidaAleksandra Białeckiego (ówczesnych dyrektorów Portu Gdańsk), Stanisława Jaworskiego (wtedy Głównego Dyspozytora Portu), dyrektorów PBIM-Hydrobudowa Marka BartłomiejczykaWiesława Ochnika, kpt. Daniela Dudę (wtedy Dziekana w Wyższej Szkole Morskiej), projektantów BPBM "Projmors" Kazimierza Mioduszewskiego, Andrzeja Mrozowskiego, Jerzego Warszyckiego, czy głównego projektanta Zygmunta Walczynę i inż. Tadeusza Kokczyńskiego (inspektora nadzoru PBPP).

Uroczyste spotkanie rozpoczęła - przygotowana przez wieloletniego publicystę gdańskiego Radia i TV Marka Kańskiego - filmowa retrospekcja, przypominająca czas budowy i rozwoju Portu Północnego oraz informacja z okolicznościowej wizyty, którą poprzedniego dnia (15 października 2014 roku) złożył w Porcie Gdańsk Lech Wałęsa. Były Prezydent RP, któremu obowiązki uniemożliwiły uczestniczenie w uroczystości, napisał przesłanie do portowców, prosząc o jego publiczne odczytanie. Do gratulacji i pozdrowień dołączył refleksję: "...Port Północny był początkiem odzyskiwania niezależności energetycznej naszego kraju.(...) Port Gdańsk, w tym Port Północny, to również wspaniała historia ludzi "Solidarności", ludzi odważnych i wiernych Polsce, za co powinniśmy być im wdzięczni."

Odczytany został także list, nadesłany przez Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego. Poza życzeniami dla Zarządu i Pracowników ZMPG SA oraz wyrazami uznania dla działań rozwojowych portu, Minister napisał m.in.: "W roku ubiegłym, w tak ważnej grupie ładunków, jak kontenery, Gdańsk uplasował się na drugiej pozycji w rankingu największych kontenerowych portów bałtyckich. Bez dalekowzrocznej decyzji sprzed 40 lat, o budowie Portu Północnego, dziś taki wynik nie byłby zapewne możliwy do osiągnięcia."

- Rozpoczęcie budowy Portu Północnego nastąpiło w oparciu o decyzję rządu z 15 lipca 1970 roku - przypomnieli członkowie obecnego Zarządu ZMPG SA: Prezes Dorota Raben oraz Wiceprezesi Jerzy MelaniukMarek Pietruszewski. - Już po czterech latach odbyło się jego uroczyste otwarcie. Później kolejno zbudowano: bazę przeładunku paliw płynnych, pirs rudowy, terminal LPG. To kroki milowe, dzięki którym powstał duży port, wprowadzający Gdańsk do europejskiej ligi portów głębokowodnych.

Ten kierunek rozwoju był i jest kontynuowany. Pierwszego czerwca 2007 roku działalność operacyjną rozpoczął Głębokowodny Terminal Kontenerowy (DCT). Czwartego stycznia 2010 roku byliśmy świadkami przełomowego wydarzenia w rozwoju portu. Uruchomiona została regularna kontenerowa linia oceaniczna, łącząca Gdańsk z Dalekim Wschodem, obsługiwana przez największe kontenerowce świata. Kolejne wzbogacenie oferty portu stanowi niedawno otwarta, ulokowana na Pirsie Rudowym, baza ładunków masowych. Powiększa się potencjał "Naftoportu", powstaje baza przeładunkowo-składowa PERN, w fazie projektowej jest rozbudowa DCT.

W roku 2013 Gdańsk zrealizował rekordowe w historii portu przeładunki w wysokości ponad 30 milionów ton. Wpływy z podatków pośrednich od towarów obsłużonych w porcie gdańskim wyniosły niemal 14 miliardów złotych, co daje blisko 1% Produktu Krajowego Brutto i 5% wpływów do budżetu państwa.

Dzięki inwestycjom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, PKP PLK oraz Gminy Gdańsk, zdecydowanie poprawia się z roku na rok dostęp drogowo-kolejowy do portu. Port Gdańsk jest portem ponadregionalnym i zaczyna być postrzegany, jako najbardziej na wschód wysunięty port kontynentalny Zjednoczonej Europy.

Bez Portu Północnego nie byłoby mowy o takiej sytuacji Portu Gdańsk. Decyzja o budowie terminali głębokowodnych sprzed ponad 40 lat w bezpośredni sposób umożliwiła dalszą ekspansję portu - w niedalekiej przeszłości uruchomienie wspomnianego już hubu kontenerowego i bazy przeładunków masowych, a w przyszłości - budowę nowego portu głębokowodnego, który zapisany jest w naszej Strategii.

Z życzeniami sukcesów na arenie europejskiej i światowej wystąpiła Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: - Efekty pracy portu pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Port wyznaczył standardy i kierunki rozwoju, jest symbolem Polski morskiej. Porty morskie są nie tylko bramą dla przepływu ładunków, ale kształtują możliwości rozwoju w wymiarze regionu, kraju, Europy i świata. Port Północny jest modelowym przykładem portu, który z sukcesem sprostał postawionym przed nim zadaniom i zrealizował pokładane w nim nadzieje. W ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 przeznaczono prawie 2,5 miliarda złotych na poprawę dostępu drogowego i kolejowego do portów. MIiR opracowało nowy dokument programowy rozwoju portów morskich z perspektywą do roku 2030. W najbliższych latach planowane jest wydatkowanie przez Zarząd Portu środków na rozwój i infrastrukturę - ze wsparciem UE - o wartości 566 milionów złotych. Urząd Morski w Gdyni przeznaczy na infrastrukturę dostępową od strony morza niemal 1,5 miliarda złotych. Planowany jest projekt dotyczący infrastruktury kolejowego dostępu do portu o wartości 800 milionów złotych. Realizacja tych inwestycji stworzy dogodne warunki rozwoju portu. Doświadczenie daje solidną podstawę żeby twierdzić, że środki te zostaną dobrze wykorzystane. Polska gospodarka morska w pełni zasługuje na podkreślenie jej rangi, jako ważnej części gospodarki narodowej. Wspólna praca na rzecz gospodarki morskiej pozwoli na maksymalizację korzyści płynących z nadmorskiego położenia Polski.

Z gratulacjami od samorządu województwa pomorskiego i listem Marszałka Mieczysława Struka, przybyli na uroczystość Wicemarszałek Wiesław Byczkowski z członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszardem Świlskim. - Winszując znakomitych wyników ekonomicznych i eksploatacyjnych, dokonanych wysiłkiem obecnego i poprzednich zarządów oraz całej załogi Portu Gdańsk, wręczamy Pani Prezes statuetkę "Gryfa Pomorskiego" - oficjalny symbol regionu.

Na scenie nie mogło zabraknąć Przewodniczącego Rady Nadzorczej ZMPG SA i Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Port Północny - powiedział m.in. - należy do poważnych sukcesów, bez względu na globalną ocenę okresu Polski Ludowej. Był wtedy namiastką i zapowiedzią suwerenności gospodarczej kraju. Ważne, że celebrujemy obecnie jego uruchomienie, wydarzenie sprzed 40 lat, bo to jedna z inwestycji, która przeszła test historii. Przede wszystkim jednak, możemy z tej okazji wspominać osoby, które ciężką pracą uczestniczyły przy wznoszeniu i budowie całego portu, bo im się to podziękowanie po prostu należy.

Podobne podziękowania, gratulacje i życzenia - w obecności przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, związków zawodowych, przedstawicieli świata nauki, krajowych i zagranicznych kontrahentów Portu Gdańsk oraz przedstawicieli innych portów i placówek konsularnych - złożyli na ręce Prezes Doroty Raben m.in. Poseł i Przewodniczący Sejmowej Komisji Skarbu Państwa Tadeusz Aziewicz, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. Andrzej Królikowski, Dyrektor Izby Celnej w Gdyni Wiesław Struk.

Część artystyczną spotkania uświetnił występ baletowej grupy akrobatycznej "Ocelot" z Legnicy. Widowisko zatytułowane "Serce Portu" zostało przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu Portu Północnego, a akrobacje wykonywane niemal pod samym dachem sali teatralnej zapierały dech w piersiach.

Ważnym punktem programu uroczystości była aukcja malarstwa dziecięcego - efekt specjalnego pleneru zorganizowanego wcześniej na terenie Portu Gdańsk. Mistrzostwo i erudycja prowadzących pozwoliły zebrać 11 314 złotych na rzecz dzieci z Integracyjno-Rodzinnego "Domu Na Jaśkowej".

Janusz Kasprowicz
Rzecznik ZMPG SA